Oroligheter och bränder

Nu behöver vi alla hjälpas åt

Det är oroligt i flera områden runt om i Stockholm. Bilar och byggnader har satts i brand och vandaliserats. Det är därför viktigt att vi alla hjälps åt och syns ute i vårt område.
I stadsdelen finns många medarbetare som arbetar nära ungdomar och allmänhet, bland annat fältgruppen och ungdomsgårdarna. Hör av dig till fältassistenterna i ditt område för att veta vad just du kan bidra med.

- Vi måste alla försöka hjälpas åt nu, säger grundskoledirektör Håkan Edman.

Fritids- och ungdomsgårdar har öppet som vanligt och vissa har även utökat öppettiderna. Följ gärna din fritids- eller ungdomsgård på Facebook för att få aktuell information. Fältassistenterna arbetar uppsökande bland ungdomar på gator och torg, skolor, fritidsgårdar och på internet. Vi rör oss bland ungdomarna på kvällar, helger, och även dagtid, för att skapa en relation som bygger på frivillighet, tillit och respekt för ungdomarnas integritet. Fältassistenterna samverkar med fritidsgårdar, myndigheter, föräldrar och andra som arbetar kring ungdomar.

Läs mer om öppna verksamheter i staden

 

 

 

Dela: